banner932

Meclis 25. Dönem Başkanını seçiyor

TBMM 25. Dönem Başkan seçiminin bugünkü ilk 2 turunda Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili Yılmaz, TBMM Geçici Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Baykal, MHP İstanbul Milletvekili İhsanoğlu ve HDP Mersin Milletvekili Fırat yarışacak. Meclis tarihinde en uzun süre görev yapan TBMM Başkanı 11 yıl ile Abdülhalik Renda, en kısa süre görev yapan ise 2 ay 1 hafta ile İsmet Sezgin oldu.

Meclis 25. Dönem Başkanını seçiyor
banner864

7 Haziran'da yapılan milletvekili seçiminin ardından oluşan 25. Dönem parlamentosunda TBMM Başkanlığı seçiminin ilk 2 turu bugün yapılacak. 

Yeni Meclis Başkanı bu görevi üstlenen 26. kişi olacak. TBMM Genel Kurulu bugün saat 15.00'te yeni Meclis Başkanı'nı seçmek üzere toplanacak.

Milletvekilleri, TBMM Başkan adayları Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz,  TBMM Geçici Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ile HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat için oy kullanacak.

Anayasa hükümlerine göre, TBMM Başkanı seçilebilmek için yapılacak oylamaların ilk ikisinde adaylardan birinin üye tam sayısının üçte iki (367) çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor. Bu çoğunluk sağlanamazsa yapılacak üçüncü turda seçilebilmek için üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada da gerekli çoğunluk sağlanamazsa, bu turda en çok oyu alan iki aday arasında dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan aday TBMM Başkanı seçilmiş olacak.   

- Meclis Başkanları

TBMM Başkanlığını bugüne kadar 25 kişi üstlendi. TBMM'nin ilk Başkanı ve Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten bu yana görev yapan başkanlar arasında en uzun süre görevde kalan Mustafa Abdülhalik Renda oldu. 1935 yılında ilk kez başkan seçilen Renda, 1946 yılına kadar kesintisiz 11 yıl görev yaptı. En kısa süre görev yapan TBMM Başkanı ise 2 ay 1 haftalık süre ile İsmet Sezgin oldu. 

TBMM Başkanları, seçim çevreleri ve görev süreleri şöyle:         

Mustafa Kemal Atatürk 

Ankara

24.04.1920-29.10.1923  

Ali Fethi Okyar 

İstanbul

01.11.1923-22.11.1924   

Kazım Özalp   

Balıkesir

26.11.1924-01.03.1935

M. Abdülhalik Renda 

Çankırı

01.03.1935-05.08.1946  

Kazım Karabekir 

İstanbul

05.08.1946-26.01.1948     

Ali Fuat Cebesoy 

Konya

30.01.1948-01.11.1948  

M.Şükrü Saracoğlu 

İstanbul

01.11.1948-22.05.1950    

Refik Koraltan  

Mersin

22.05.1950-27.05.1960   

Fuat Sirmen 

İstanbul

01.11.1961-10.10.1965     

Ferruh Bozbeyli 

İstanbul

22.10.1965-01.11.1970 

Sabit Osman Avcı  

Artvin

26.11.1970-14.10.1973

Kemal Güven 

Kars

18.12.1973-05.06.1977

Cahit Karakaş

Zonguldak

17.11.1977-12.09.1980 

Necmettin Karaduman 

Trabzon

04.12.1983-29.11.1987    

Yıldırım Akbulut  

Erzincan

24.12.1987-09.11.1989 | 20.05.1999-30.09.2000

İsmet Kaya Erdem 

İzmir 

21.11.1989-20.10.1991 

Hüsamettin Cindoruk 

Eskişehir

16.11.1991-01.10.1995

İsmet Sezgin 

Aydın

17.10.1995-24.12.1995

Mustafa Kalemli 

Kütahya 

18.01.1996-30.09.1997   

Hikmet Çetin

Gaziantep

16.10.1997-18.05.1999

Ömer İzgi 

Konya

18.10.2000-14.11.2002 

Bülent Arınç 

Manisa

19.11.2002-22.07.2007

Köksal Toptan 

Zonguldak

09.08.2007-09.08.2009

Mehmet Ali Şahin

Antalya

09.08.2009-28.06.2011

Cemil Çiçek

Ankara 

4.07.2011-23.06.2015

AA

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 12:36
banner844
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner646

banner814

banner559